Знаете ли, че...
Уникална архитектура
Египетската архитектура има много черти, които са уникални и я разграничават от европейските архитектурни стилове. До нея най-много се доближават постройките на ацтеките и инките в Южна и Централна Америка (строители на пирамиди от по-късни времена). Най-удивителните й отличителни белези са зидарията от грубо дялани камъни, които невероятно точно си пасват, и колоните с квадратни блокове, върху капителите, които поддържат архитрава (главната носеща греда).
Написано от звездите
Жреците астрономи от Древен Египет създали около 2500 г.пр.Хр. зодиака, който се използва и днес. В онези дни астрологията и астрономията се смятали за една и съща наука и се ползвали с голямо доверие. Като наблюдавали небето в продължение на много векове и записвали грижливо откритията си, египетските астрономи разделили небето на 12 съзвездия, всяко от които олицетворявало определен аспект от вярванията им.
Египтяните и ароматерапията
Много от така наречените "алтернативни" лечения са измислени още в дълбока древност. Ароматерапията е използвана за първи път от древните египтяни за лечение на различни стресови, респираторни и мускулни заболявания.
Египтяните измислили седмицата
Смята се, че египтяните първи измислили отрязъка от време, наречен "седмица", като кръстили седемте дена на петте планети (Марс, Меркурий, Юпитер, Венера и Сатурн), на Слънцето и на Луната.
Египтяните и нулата
Математиците често спорят за достойнствата на нулата като число и за това дали изобщо е число. Египтяните пурви открили необходимостта от нулата в математиката, когато изчислявали сметките на фараона и трябвали да покажат колко се получава, когато две еднакви суми се извадят една от друга.
Лампата на Аладин
Вълшебната лампа на Аладин може би не е точно художествена измислица. От древни времена са съществували вълшебни лампи, но в тях просто не е имало джинове. За пръв път такива лампи са правени в древен Египет. Древните египтяни били убедени, че астралната душа на мумията се намира около нея в продължение на три хиляди години. Когато са разграбвани първите открити гробници на фараони в Египет, се носели слухове за лампи, които не загасвали. Те горели от момента на погребване на фараона. Загасили ги тълпите вандали, въоръжени с кирки и чували за събиране на съкровищата. Имало прекалено много такива слухове, затова екип археолози се заел да изследва това. Оказало се, че почти всички средновековни и антични мислители са писали и говорили за вълшебните лампи. Древни майстори са можели да изработват лампи, които горели хилядолетия без смяна на горивото и фитила. Такава лампа била открита в гробницата на дъщерята на Цицерон – Тулиола. Тази лампа горяла в херметично затворено помещение – без достъп на кислород – в продължение на 1600 години.
Грънчарското колело
От всички технологични постижения, завещани ни от древните египтяни, може би най-значимото е грънчарското колело. Изобретено около 4000г.пр.Хр., то променило облика на човешката цивилизация за вечни времена, като за първи път дало възможност за масово производсто на сложни изделия. Основният дизайн на задвижваното с педал грънчарско колело се запазил почти непроменен до наши дни.
Чадърът в Древен Египет
Първите чадъри били толкова тежки, че за пренасянето им били необходими слуги, които били достатъчно добре развити физически, за да ги пренасят. Чадърът бил символ на абсолютна власт в древна Индия. В древността чадърите са полагани в гробниците на принцовете. Владетелите на древните държави са имали невероятни чадъри. Китайският император имал четириетажен чадър, кралят на Сиам – седеметажен чадър, японският император задължително бил с червен чадър, а кралят на Дагомея имал чадър, украсен с осемдесет и четири човешки челюсти. Чадърът се е използвал за защита от слънцето и в Древен Египет, като е бил приоритет на аристокрацията. Когато рисували фараони, древните египетски художници рисували и чадър.